קבוצת תמיכה להרזיה

קבוצת תמיכה להרזיה- שלושה סיפורים על בחירה

אני אמא, אז מה

שרית באה לקבוצה אחרי הלידה הראשונה, עם שקיות מתחת לעיניים, גוף רפוי ועייפות גדולה שניכרת בכל תנועה. כשכולם עדיין עמדו, היא התיישבה בכבדות ואמרה שזו הפעם הראשונה שהיא יושבת היום, או השבוע. שהיה לה קשה להגיע, כי הילדה בכתה ובעלה נלחץ.
כשהציגה את עצמה אמרה "אני שרית ואני אמא לילדה בת 3 חודשים, ומאז שאני אמא, אני פשוט לא שום דבר אחר, כל השאר נשמט לי מהידיים ורק הילדה נשארה" המשפט עורר תגובה רגשית עזה בקבוצה ולמרות זאת נתנו לה להמשיך. היא סיפרה מעט על הקריירה שלה, ההתנדבויות, התחביבים, החברים, הזוגיות. את הכל היא סיפרה בלשון עבר ובעיניים מושפלות. מישהי מהקבוצה סיננה בשקט "את נשמעת כאילו את מספידה מישהי" שרית הרימה אליה את העיניים בהפתעה ואמרה "בדיוק כך אני מרגישה, הרבה שנים חיכיתי לילדה הזו ועכשיו אני מרגישה שאני כמעט לא מסוגלת לשלם את המחיר, זו תחושה בלתי נסבלת, כמעט כאילו אני לא ראויה להיות אמא" העייפות והתשישות דיברו מגרונה, חלק מהנשים בקבוצה ידעו היטב על מה היא מדברת ולרגע אחד השתררה שתיקה. היא לקחה נשימה עמוקה  "אבל למרות הכל, אני כאן היום, בקבוצת תמיכה להרזיה, כי אם צריך להתחיל לעשות סדר, אני רוצה להתחיל בדבר הכי בסיסי, בגוף שלי. קודם להתחיל בהרזיה ואחר כך לטפל בכל השאר"
שרית הביאה לקבוצה אלפי שנים של אמהות שבחרו לשים את הצרכים של כולם לפני הצרכים שלהם, היא הביאה את הקונפליקט העמוק בין לתת תמיכה בלתי פוסקת לאחרים לבין לדאוג לעצמך. התהליך שלה בחזרה לעצמה, התחיל באותו רגע ונמשך עד היום. והחשוב מכל, היא למדה לייצר לעצמה מקורות תמיכה בכל שלב אותו עברה.

צריך להתחיל איפשהוא-

רחל הגיעה פעם ראשונה בחייה לקבוצת תמיכה, עד היום היא לא הרגישה שהיא צריכה את זה, ובטח שלא העזה להתקרב לשום דבר הקשור בהרזיה. מהבית התקשרו וכששמעו שהיא באוטו, ביקשו שהיא תחזור, כשאמרה שהיום היא תאחר ושאלו אותה לאן היא הולכת,היא לא ענתה, היא שמרה בסוד את העובדה שהיא נוסעת עכשיו לקבוצת תמיכה להרזיה, היא לא רצתה שאף אחד בעולם ידע, כולל הילדים שלה ובעלה. באותה מידה אף אחד גם לא ידע למה רחל סובלת מעודף משקל, אף פעם לא ראו אותה אוכלת יותר מדי. אבל הגוף לא משקר, ורחל החליטה שעכשיו זה הזמן. אחרי שכבשה כל כך הרבה פסגות, היא מוכנה להתמודד עם המקום האחד בחייה ממנו נמנעה לגמרי עד היום.

אחרי שבדקה כל קבוצת תמיכה באיזור ועברה על כל סדנאות ההרזיה, היא הגיעה לפני הזמן, להכיר ולדבר. כשהיא נכנסה לחדר לראשונה, ראיתי עוצמה בהתגלמותה, כח שקט, יכולת להזיז הרים ממקומם. הסיבה לשמה היא באה לא הייתה לגמרי ברורה לי. על אף שהייתה בעודף משקל, רחל נראתה טוב, לבושה טיפ-טופ. חייכתי ושאלתי מה הביא אותה לקבוצה והיא ענתה בשקט- "אני אוכלת בלילה" והוסיפה "לא מצליחה לעצור, לא מסוגלת לשלוט, זה כמו דיבוק" ובקול יותר נמוך אמרה "ואף אחד בעולם לא יודע על זה, אני אלופה בלהסתיר, אבל הגוף שלי כבר לא משתף פעולה כמו פעם, ועכשיו אני מרגישה שכולם רואים את השקרים שלי, אז החלטתי לבוא".
סימנתי אל מעגל הכיסאות הריקים ואמרתי: "ואת בוחרת להביא את זה דווקא לכאן, לקבוצת תמיכה להרזיה, עם אנשים שאת לא מכירה?"
"כן" אמרה רחל בקול בוטח יותר, "צריך להתחיל איפשהוא"

אני בדרך, תתכונני

רונה הגיעה ברגע האחרון, מלאת אנרגיות, מדברת עם כולם, מתעניינת, שואלת, כובשת. בסבב ההיכרות רונה צחקה ואמרה שהיא שזו קבוצת התמיכה להרזיה העשירית שלה ושבוע הבא היא תביא עוגה... היה בה משהו לא מחייב, לא רציני, כאילו היא מפלרטטת איתנו ועם החיים.
רונה סיפרה שהיא באמת רוצה לרזות, אבל עם הזמן היא הבינה שהיא פשוט קופצת מקבוצת תמיכה אחת לשניה, בלי מחויבות, "קצת כמו בתקופה שהייתי רווקה" היא צחקה. האחרים צחקו, אבל לא וויתרו , "באת לסמן וי
גם עלינו?" שאלו אותה, גם אלו שהתחברו אליה, ידעו שהנוכחות שלה יכולה גם להזיק, להפוך את המאמצים שלהם כבדים אל מול הקלילות חסרת המאמץ שלה .
בשלב זה החיוך שלה התפוגג ורונה סיפרה שבשבוע שעבר היא קיבלה טלפון מהרופאה, "כדורים או הרזיה מיידית" . בקבוצה לא הבינו על מה הבהלה, רבים מהם כבר נוטלים כדורים, חלק ניכר מהם קיבלו שיחות טלפון דומות. אבל רונה לא השאירה מקום לספק, בשבילה היה זה גזר דין אותו היא לא מוכנה לקבל, ההורים שלה נפטרו מוקדם מדי בדיוק מאותן סיבות. איכשהוא עד עכשיו היא חשבה שלה זה לא ייקרה, כי תמיד הייתה "בריאה כמו שור" . " זה היה כאילו קיבלתי מברק בהול מהתרחיש הגרוע מכל: אני בדרך, תתכונני" אמרה והוסיפה "ובשניה הזו ידעתי שהגיע הזמן, שאני לא מחכה יותר. פתחתי אינטרנט, הרמתי טלפון ועכשיו אני כאן כדי להשאר, עכשיו אני מכירה בכך שאני צריכה תמיכה".
רונה באה לקבוצה ברגע שבו המציאות טפחה על פניה, דחקה אותה לפינה. כמו אצל רבים מאיתנו, הבחירה הגיעה בשלב שבו המוטיבציה לשינוי הייתה ברורה וכך גם "האין ברירה".

ליצירת קשר       למידע על קבוצת תמיכה להרזיה

קטעי מכתבים מלקוחות

 • "מי היה מאמין שאני באמת אצליח לרדת במשקל וגם לשמור עליו, עכשיו חמש שנים אחרי? אני בטח לא האמנתי, אבל את ידעת שזה אפשרי ועזרת לי עם זה. תודה!"
 • "עכשיו אני קצת מתחרטת על כל השנים האבודות שבהן פגעתי לא מעט בגוף שלי, עכשיו אני יודעת מה נכון לי ולא נכון לי וזה יותר חשוב מהכל"
 • ירדתי 10 קילו לפני 7 שנים והפעם זה לתמיד!
 • "השארתי מאחורי 41 שנה ו-14 קילו של אכילה גרועה"
 • "לא באמת האמנתי שיש לי סיכוי לצאת מזה. וככה הסתובבתי שנים. עד שלא התחלתי להאמין, שום דבר לא השתנה. עכשיו אני מאמינה ומודה על כך כל כך"
 • "לכל עת וזמן לכל דבר תחת השמש"
 • ..."ועכשיו התפנה לי מקום במוח לדברים החשובים באמת"
 • "ההתחלה הייתה להחליט שאני באה כל שבוע. ההמשך היה כשבאתי גם כשלא הלך לי. אז דילגתי על שקילה, אבל זכיתי במלא תמיכה. חיפשתי שוטר שיגיד לי מה לא לעשות וינזוף בי, במקום זה קיבלתי הכוונה רכה ונעימה, ככה שלא הייתה לי ברירה, אלא למצוא את המשמעת בתוכי".
 • "נפרדתי לשלום מהחנויות למידות גדולות, חזרתי לעצמי"
 • "אי אפשר להגיד שזה היה קל, אבל פשוט החלטתי שאני נשארת, כי כל אופציה אחרת גררה עוד ועוד השמנה בסופו של דבר"
 • "הרגישות וחוסר השיפוטיות של נגה שבו את ליבי, אז נשארתי כדי לגלות שהגישה הזו עוזרת לי להפטר מהשיפוטיות שלי לגבי עצמי שהורידה אותי ביגון שאולה".
 • "גם היום, 6 שנים אחרי, עדיין מהדהדים לי משפטים ששמעתי בסדנא"
 • "כשכולם שאלו אותי מה אני עושה, לא ממש הצלחתי להסביר, זה היה שונה מכל דבר ולמרות שזו הייתה קבוצה, זה היה עדיין מאוד מדויק בשבילי"
 • "תמיד כשישבתי בכל הקבוצות הענקיות של ההרזיה, חשבתי שזה הפתרון בשבילי, כי זה נותן לי מסגרת, אבל זה אף פעם לא הספיק, הייתי צריכה גם תמיכה אישית והבנה שמעבר לנושאים הטכנים"
 • הצלחתי לעשות את הבלתי אפשרי, כל השאר קטן עליי (חוץ מהבגדים שלי...) אוהבת אותך...
 • "איזו חוויה נפלאה! באמצע המירוץ של החיים, כאשר אני מנהלת (ללא הבחנה) שגרת תזונה לקויה ושגויה. החזקת לי את היד ועצרת אותי, עצרת אותי לרגע (ליומיים) לחשוב ולהרגיש וזה היה מדהים. כל תרגיל ותרגיל שהעברת היה מעורר מחשבה ולפעמים השתאות- איך לא הבנו את זה קודם? נסיונות המחשבה היו ממשיכים לבוא ולהעלם ולהשאיר חותם קטן של כשלון... אני חושבת שמהיום תהליך האכילה יהיה שונה בעקבות הסדנא"
 • "בעזרת הטכניקות שלך, הצלחתי להבין איך מה ולמה"...
 • "כשנפש רגישה פוגשת את העיניים הרגישות של נגה, הכל יכול לקרות"...
 • "רציתי לאמר תודה על ההכוונה והדרך,את נוגעת בכל דבר בדרך קליליה ומאוד מדויקת עם המון הבנה ורגישות לכל אחת ,אך יחד עם זאת אין הנחות,את עושה את זה נפלא"
 • "הסדנא הייתה שילוב נדיר של מקצועיות תזונתית, עם נגיעה עדינה ועמוקה במקורות הבעיה, הרגשתי שזה לא יכול להיות יותר נכון בשבילי וזה באמת עזר לי להפטר מכמה דפוסים שליוו אותי יותר מדי שנים"
 • "הכי משמעותי בשבילי היה להבין את הסיפור שאני מספרת לעצמי בכל הנושא הזה, כשהבנתי שאין בו תקווה וסיכוי חיפשתי אותן בכל מקום, עד שמצאתי"...